İletişim Formu* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur...

*
*
*
*

ETKİNLİKLER

ÜÇ RENK: KIRMIZI
ÜÇ RENK: KIRMIZI

ÜÇ RENK: KIRMIZI

Artizan Sanat’ta bu hafta, “Dünya Sinemasında Eskimeyenler” kuşağında Krzysztof Kieślowski’nin üçlemesine ait “Üç Renk: Kırmızı”nın gösterimi yapılacak. Saat 17:00’deki film gösteriminin ardından 19:00’da yönetmen Faysal Soysal’ın moderatörlüğünde sinema yazarı Kerem Akça ile film üzerine bir söyleşi yapılacak.

Tematik film söyleşileriyle sanat çevrelerinde adından söz ettiren Artizan Sanat’ta bu hafta Dünya Sinemasında Eskimeyenler” kuşağında yönetmenliğini Polonyalı sinema yönetmeni Krzysztof Kieślowski'nin yaptığı Üç Renk: Kırmızı (1994) gösterilecek. Adlarını Fransız bayrağının renklerinden alan üçlemenin üçüncü ve son filmi olan Üç Renk: Kırmızı'da, yönetmen, bireysel ilişkilerdeki dostluk ve ihanet kavramlarına odaklanıyor. 17 Mart 2023 Saat: 17:00’de yapılacak film gösteriminin ardından saat: 19:00’da sinema yazarı Kerem Akça ile yönetmen Faysal Soysal’ın moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleştirilecek.

“Üç Renk: Kırmızı” hakkında

İsviçre'nin Cenevre kentinde geçen filmde, üçlemenin diğer iki filmine göre daha izlenir ve doğrusal anlatımlı çok sayıda öykü mevcut. Film, Londra ve Cenevre arasında yarı zamanlı model olarak çalışan üniversite öğrencisi Valentine ile uzakta olmasına karşın onu fazlasıyla sahiplenen erkek arkadaşı arasındaki telefon konuşmasıyla başlar. Ardından, Valentine, köpeğini kazada yaraladığı, yalnız yaşayan emekli yargıç Joseph Kern ile tanışır. Filmde daha sonra Valentine ile yargıç arasında gelişen duygusal yakınlığı gösteren telefon konuşmalarına şahit oluruz. Eşzamanlı bir başka öyküde ise yönetmen, Valentine'nin komşusu hukuk öğrencisi Auguste'nin yaşadıklarına mercek tutar. Auguste, kız arkadaşı Karin'in ihanetine uğramıştır.