İletişim Formu* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur...

*
*
*
*

ETKİNLİKLER

Perdeyi Aralamak: Afganistan'ın Kadınları
Perdeyi Aralamak: Afganistan'ın Kadınları

Perdeyi Aralamak: Afganistan'ın Kadınları

İstanbul’un yeni görsel sanatlar merkezi Artizan Sanat bu kez sınırları aşan bir sergiyle sanatseverlere kapılarını açıyor. Afganistanlı Vega Moqarabi’nin fotoğraflarından oluşan Perdeyi Aralamak: Afganistan’ın Kadınları sergisi 07- 25 Şubat tarihleri arasında Artizan Sanat’ta.

7 Şubat’ta saat 17:30’da gerçekleşecek sergi açılışından sonra saat 18:30’da sanatçı Vega Moqarabi ile moderatörlüğünü Lütfi Şen’in yürüttüğü bir söyleşi yapılacak. Sergi kapsamında sanatçı ile yapılacak workshopun tarihi ise sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

Afgan kadınlara dair kalıplaşmış yargıların ötesine geçerek içeriden bir bakış sunanPerdeyi Aralamak: Afganistan’ın Kadınları sergisi Afganistan'ın uzak köylerini, insanları, özellikle de kadınları ve sahip oldukları farklı yaşam alanlarını konu ediyor. Kadınların günlük hayata dair hikâyelerinden farklı kesitleri izleyiciye sunuyor.

Sanatçının senelerce Afganistan’ın farklı şehirlerinde, ara sokaklarında, hânelerinde dolaşarak çektiği fotoğraflar arasından hazırlanan seçki; Afgan kadınlarına dair mevcut kabulleri, ön yargıları aşmaya çalışıyor. Sergi, kadınları aciz yanlarından ziyade hayata karışan, toplumun ve kültürün önemli bir dinamiği olarak ele alıyor. Afganistanlı sanatçı fotoğraf çalışmaları ile izleyiciye adeta tüm dünyada olduğu gibi Afganistan’da da kadın olmanın tek bir yolu olmadığını gösteriyor.

 

Perdeyi Aralamak: Afganistan’ın Kadınları sergisi 07- 25 Şubat tarihleri arasında Artizan Sanat’ta. Sergi Pazar günleri hariç, 10:00 ile 18:00 saatleri arasında görülebilir.