İletişim Formu* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur...

*
*
*
*

ETKİNLİKLER

Kısa Film Atölyesi - I
Kısa Film Atölyesi - I

Kısa Film Atölyesi - I

Artizan Sanat’ta Şubat ayında Kısa Film Atölyesi Başlıyor!

 

Etkinlik Tarihi: 4 -11-18-25 Şubat Cumartesi

Mekân: Artizan Sanat

Son Başvuru Tarihi: 29 Ocak 2023

Başvuru süresi bitmiştir.

 

Artizan Sanat’ta Şubat ayından itibaren sinema, çağdaş sanatlar ve geleneksel sanatlar alanında atölyeler başlıyor!

Artizan Sanat’ta düzenlenecek olan atölyelerde temel amaç, sanat ile ilgili üretim yapmak isteyen gençleri alanında uzman isimlerle buluşturmak. Atölyeler vesilesiyle gençlerin hem kendi alanında önemli işler ortaya koyan sanatçıların tecrübelerinden istifade etmelerine imkân tanımak hem de eğitim sürecinde edinecekleri dostluklar ile hayallerindeki projeler için yol arkadaşlarıyla buluşacakları bir muhit sağlamak. Sinema, çağdaş sanat ve geleneksel sanatlarla ilgili yapılacak ve tamamen ücretsiz gerçekleşecek olan bu atölyelerde katılımcıların teorik eksikliklerini gidermelerinin yanı sıra pratik alanda üretim yapmaları için de bir yol haritası sunulacak.

Sektörde pek çok profesyonel işe imza atan uzman isimlerin genç sinemacılara eğitim vereceği Kısa Film Atölyesi Şubat ayında başlıyor. İki aşamalı gerçekleşecek olan atölyenin Şubat ayındaki ilk programında yönetmenlik, senaryo ve kurgu atölyesi yapılacak. Mart ayındaki ikinci aşamada ise görüntü yönetmenliği, yapımcılık ve oyunculuk atölyesi gerçekleşecek.

Her hafta Cumartesi günü yapılacak olan atölyelerde senaryo derslerini Columbia Chicago Üniversitesi sinema bölümü mezunu, sinema ve televizyon sektöründe, yirmi beş yılı aşkın bir süredir senaristlik ve yönetmenlik yapan Aybars Bora Kahyaoğlu verecek. Sinegraf Film bünyesinde, uzun yıllar Osman Sınav’la çalışan Kahyaoğlu Gül Masalı, Vuslat, Sakarya Fırat, Pars Narkoterör, Doludizgin Yıllar, Pusat, Acı Hayat vb. dizilerin senaryo yazarı. Dizilerin yanı sıra İstanbul’un Şehirleri, 112 Acil, Zafer Anıtı: İstanbul Havalimanı, Büyük Göç, Değişen Şehirler, Sporun Düşmanları vb. ulusal kanallarda yayınlanmış belgesel film ve dizilerin de yönetmeni. Tv8, NTV ve CNN Türk’te iki binli yılların başında, beş yıl boyunca haber editörlüğü de yapmış olan Kahyaoğlu, on beş yıldır yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli üniversitelerde Doktor Öğretim Üyesi olarak film yapım dersleri veriyor.

Kısa Film Atölyesi’nde yönetmenlik atölyesini verecek isim ise Enes Hakan Tokyay. Almanya’da üniversite eğitimi gördüğü süreçten bu yana sinema alanında üretim yapan Tokyay’ın filmografisinde yönetmen, görüntü yönetmeni olarak katkıda bulunduğu Duvarların Arkasında: Müslüman Ülkelerde Kadın, Hayme Ana, Ali Emiri Efendi, Orhun Yazıtları'ndan Nobel'e isimli belgeseller, uzun metraj filmler, klip ve diziler yer alıyor. Salzburg Üniversitesi ve Macromedia Üniversiteleri ile Hochscuhule der Medien ve SAE College’de dersler veren Tokyay, sektörde aktif olarak çalışmaya devam ediyor.

Kurgu atölyesini verecek olan Doğuş Minsin, Onur Ünlü'nün İtirazım Var adlı filminde kurgu asistanlığı yaptı. Daha sonra birçok bağımsız kısa film ve belgeselde kurgucu olarak görev aldı. Kurguculuğun yanında bir buçuk yıl kadar jr. compositing artist olarak çalışan Minsin’in Kuzgun (2016) ve Ayrık Otu (2019) isimli iki kısa filmi bulunuyor.

Sinema alanında üretimde bulunmak isteyen gençlere açık olan atölye, 4-11-18-25 Şubat tarihlerinde Cumartesi günleri, Beyoğlu Mis Sokak’ta bulunan Artizan Sanat’ta gerçekleşecek. Kısa filmcilerin teorik ve teknik açıdan daha yetkin ve güçlü film üretimine katkı sağlamak için düzenlenen atölye çalışmasına katılanlara program sonunda sertifika takdim edilecek.

*20 kişilik kontenjana sahip olan atölyeye son başvuru tarihi 29 Ocak 2023.