İletişim Formu* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur...

*
*
*
*

ETKİNLİKLER

İlhamın Portreleri Resim Sergisi
İlhamın Portreleri Resim Sergisi

İlhamın Portreleri Resim Sergisi

“İçindeki Portreye Dokun”

Ressam Tatiana Kirillova’nın İlhamın Portreleri Resim Sergisi, Muhammed Ali’den Neşet Ertaş’a, Ara Güler’den Türkan Şoray’a, Şener Şen’den Kaptan Kusto’ya hepimizin bildiği özel insanların hiç bilmediğimiz özgünlükteki tablolarından oluşuyor. Sanatçı bu ilham veren tablolarıyla içimizdeki, biraz da unuttuğumuz portrelerimize dokunmaya hepimizi davet ediyor.

 

Beyoğlu’nun görsel sanatlar merkezi Artizan Sanat ressam Tatiana Kirillova’nın “İlhamın Portreleri” resim sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. 25 Nisan 2023, Salı akşamı 18:00’de açılışı yapılacak sergi 25 Nisan-18 Mayıs 2023 tarihleri arasında Artizan Sanat’ta görülebilecek. Sergi açılışının ardından saat:19:00’da ressam Tatiana Kirillova ile Mehmet Lütfi Şen bir söyleşi gerçekleştirecek.

Az sayıda insan, kendi içindeki ve çevresindeki engelleri aşarak örnek başarılara imza atabilir. Yanlış anlaşılmalara ve karşı çıkışlara rağmen, kendileri olarak kalmaya ve inandıkları şeyi yapmaya devam etme cesareti gösterir. Bunu başarabilenler aynı zamanda milyonlarca kalbe ilham verenlerdir. Cesaretleri ve azimleri, çevresindeki hayatlara bir pusula gibi yön verir, onların hayatı dolu dolu yaşama tecrübesi çevresindekilerin cesaret ve kararlılığını güçlendirir. Bu portrelerin ışığı her zaman, dünyamız karardığında bile bizi aydınlatmaya devam eder.

 

Bu sergiyi niçin görmeliyiz?

Tatiana Kirillova, yeni sergisini yukarıda özetlediği duygulardan hareketle tasarladı.  Sanatçı, izleyicileri içlerindeki gizli güçleri açık etmeye davet ediyor. Hani iki genç balık nehirde yüzerken karşıdan gelen yaşlıca bir balığa rastlamış; yaşlıca balık onlara selâm vererek şöyle demiş: “Günaydın çocuklar. Su nasıl?” Genç balıklar yüzmeye devam etmiş ama bir süre sonra biri diğerine dönüp sormuş: “Su da neyin nesidir?” Bu meşhur kıssa bize hayati önem taşıyan birçok şeyi gözden kaçırdığımızı, suyun içinde olmanın farkında olmak anlamına gelmediğini söylüyor. Tatiana Kirillova da resimleriyle Şair Hayali’nin aynı manaya gelen “Ol mâhiler ki derya içredir, deryayı bilmezler.” mısrasının yargısını yaptığı işlerle hatırlatıyor. İçimizdeki değerlerin farkında olmamamız onların olmadığı anlamına gelmiyor elbette. Sanatçı içimizde, biraz da unuttuğumuz portrelerimize dokunmaya davet ediyor hepimizi.

İlhamın Portreleri Resim Sergisi, Muhammed Ali Clay’den Neşet Ertaş'a, Ara Güler’den Türkan Şoray’a, Şener Şen’den Kaptan Kusto’ya  hepimizin bildiği özel insanların hiç bilmediğimiz özgünlükteki tablolarından oluşuyor. Kirillova, ilham veren her bir portrenin özgünlüğüne hizalıyor fırçasını. Sanatçı eserlerinin diğer insanlardan ayıran gözle görülen formlarını koruyarak ve her bir eserin biricikliğini, enerjisini, özgünlüğünü daha da önemlisi gözle görünenin ötesini izleyiciye sunuyor.