İletişim Formu* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur...

*
*
*
*

ETKİNLİKLER

Genco Demirer Resim Sergisi “Kırmızı Yelek”
Genco Demirer Resim Sergisi “Kırmızı Yelek”

Genco Demirer Resim Sergisi “Kırmızı Yelek”

Genco Demirer Resim Sergisi “Kırmızı Yelek”

Açılış: 11 Kasım Cuma Saat: 18.00

Sergi Süresi : 11 -30 Kasım 2022

Yer: Artizan Sanat

Beyoğlu’nun yeni kültür sanat mekânı İSTKA projesi Artizan, ilk plastik sanat etkinliğini Kızılay Sanat iş birliği ile Ressam Genco Demirer’in son dönem çalışmalarından oluşan sergisiyle gerçekleştiriyor.

Kırmızı Yelek Resim Sergisi Ressam Genco Demirer’in uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğü Kızılay gönüllü faaliyetlerini konu alıyor. Kızılay’ın bir buçuk asrı aşan geleneğine gönderme yapan sergi ilhamını Hilal-i Ahmer kartpostalları için resim çizen ressamlardan aldı. Sergide sanatçının 22 adet günümüz Kızılay gönüllü çalışmalarını kendi dijital özgün üslubuyla yorumladığı eserler yer alıyor. Her bir eser 100 x 70 cm boyutunda Hilal-i Ahmer kartpostalların dikey yatay boyutlarına gönderme yapıyor. Kırmızı yelekli portreler, yangın, sel, deprem, gibi birçok farklı afet alanında çalışan gönüllüleri konu alan eserlerin yanı sıra Kızılay kurumuna Kızılay ismini veren Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırmızı Yelekli resmedilmiş resim de sergide yer alıyor.

Kırmızı Yelek Sergisiyle birlikte Kızılay Sanat’ın Cumhuriyetimizin 100. Yılında ülkemizin sanatçılarıyla gerçekleştirmek istediği 100 sanatçı 100 gönüllü temalı resim projesinin kamuoyuna duyurusu da yapılmış olacak.

Sergideki eserlerin satışından elde edilecek maliyet dışı gelirin tamamı Kızılay’a bağışlanacak.

Sergi kapsamında Artizan Sanat Sergi söyleşilerinin ilki 23 Kasım Çarşamba Saat: 18.00’de sanatçı Genco Demirer ile Küratör Mehmet Lutfi Şen’in katılacağı “Dijitalleşme ve Yaratıcılık” olacak.

30 Kasım’a kadar her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak sergi açılışına Ressam Genco Demirer, ev sahibi olarak Beyoğlu Belediye Başkanı Sayın Haydar Ali Yıldız ve Türk Kızılay Genel Başkanı Sayın Dr. Kerem Kınık da katılacak.


GENCO DEMİRER

Kreatif Kültür Üreticisi

1975 İstanbul Beşiktaş doğumlu Demirer, 1993-1997 arası Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde İç Mimari Lisans bölümündün mezun oldu ve Grafik Tasarımı Yüksek derecesi yaptı.

1990’da lise öğrencisiyken Ressam Gülseren Kayalı atölyesinde resme başladı. Önce atölye, sonrasında fakülte eğitimi ve mezuniyet ardından kazanılan yaratıcı sektörler tecrübeleri ile şekillenen görsel pratiği ile yurtiçinde ve yurtdışında 35’in üzerinde kişisel sergi açtı, onlarca karma seçkide yer aldı.

Uluslararası bir çok ajansta yaratıcı yönetmen olarak çalışan Demirer, 12 yıl boyunca İstanbul İBB Kültür A.Ş’nin Sanat Yönetmenliğini ve ardından Türkiye Cumhuriyeti 100. Kuruluş Yılı Strateji Ofisi - Türkiye100’ün ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı İstanbul Tasarım Şehri’nin Genel Sanat Yönetmenliğini yaptı.

25 yıllık yaratıcı iletişim kariyeri boyunca Türkiye ve İngiltere’de 3 farklı kreatif reklam ve organizasyon ajansı kurdu, yönetti.

Birçok kamu ve özel tiyatroda dekor tasarımı ve yapım tasarımı gerçekleştirdi. Onlarca büyük hacimli özel sektör organizasyon ve etkinliklerin yapım tasarımına imza atan Genco Demirer hali hazırda tüm dünyadan Yaratıcı Endüstriler yöneticilerinin de içinde bulunduğu Kreatif Kültür Platformu'nda başkanlığını yürütmektedir.

Günümüzde birden fazla kültür sanat kurumu, reklam ajansı ve etkinlik şirketlerine danışmanlık vermekte olan Genco Demirer evli ve Mir Demir’in babasıdır.