İletişim Formu* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur...

*
*
*
*

ETKİNLİKLER

Geleneksel Sanatlar ve Kolaj Uygulamaları
Geleneksel Sanatlar ve Kolaj Uygulamaları

Geleneksel Sanatlar ve Kolaj Uygulamaları

20 Mayıs 2023 Cumartesi günü Artizan Sanat’ta sanatçı Hafize Çetinkaya’nın kolaj çalışmalarından oluşan seçkisinin yer alacağı –e Karşı (yönelme hal eki ile kullanılan edat) isimli serginin açılışı gerçekleştirilecek.

Sergi kapsamında 21 Mayıs Pazar günü sanatçı Hafize Çetinkaya ile “Geleneksel Sanatlar ve Kolaj Uygulamaları” konulu bir atölye de yapılacak.

-e Karşı Sergisi Hakkında: "-e Karşı", sanat alanındaki değişim ve gelişim süreçlerini yansıtan bir sergi yaklaşımı ile ortaya konuldu. Üç farklı kolaj uygulama tekniğinin özellik ve kullanım alanlarını yansıtan sergide yer alan eserler, siyah beyaz/renkli efemerik fotoğraflar ve nesnelerden oluşan içeriklere sahip ve bu eserlerin çoğu ilk defa izleyicilerle buluşmakta. -e Karşı, izleyicilere kolaj sanatının özgün ve yaratıcı yönlerini keşfetme fırsatı da sunmaktadır. Sanatçı Hafize Çetinkaya'nın eserleri aynı zamanda, kapitalist üretim ilişkilerine ve tüketim kültürüne yönelik eleştirel bir potansiyele de sahip. Kolaj, asamblaj, seri üretim malzemeleri ve yerleştirme gibi sanatsal öğeler, toplumun tüketim alışkanlıklarını sorgulamak ve mevcut anlayışa alternatif bir bakış açısı sunmak amacıyla özenle kullanılmıştır. Sergide yer alan eserler, sıradan nesnelerin dönüşümü ve farklı anlamlarla yüklenmesi yoluyla tüketim ilişkilerini ve emek süreçlerini tartışmaya açmaktadır.

Sanatçı Hafize Çetinkaya Kimdir?

1992 yılında Konya’da doğan Hafize Çetinkaya, lise öğrenimini Konya’da tamamladı. 2014 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünden mezun olan Çetinkaya, hâlihazırda Necmettin Erbakan Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünde çocuk edebiyatı alanında yüksek lisans yapmaktadır. Sinema, kolaj ve görsel şiir alanlarında çalışmalar yürüten Çetinkaya’nın görsel şiirleri ve kolajları; Buzdokuz, Moero, Diskotek, 21 Mart, Motelzine, Contemporary Collage Magazine gibi çeşitli basılı ve dijital dergilerde yayımlanmıştır. Filmmor’un yürüttüğü bir atölyede Dastar adlı kolektif bir belgeselin çekiminde yer almıştır. 2022 yılında kolajlarından oluşan Canavar Düdüğü adlı eseri Motelzine tarafından basılmıştır. Aktif olarak Türkçe öğretmenliği yapan Hafize Çetinkaya OÇA ve Çocuk Yazını gönüllüsüdür.