İletişim Formu* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur...

*
*
*
*

HABERLER

Dünya Sineması Artizan Sanat’ta
Dünya Sineması Artizan Sanat’ta

Dünya Sineması Artizan Sanat’ta

Beyoğlu’nun yeni kültür sanat mekânı Artizan Sanat, “Dünya Sinemasında Eskimeyenler” serisine Akira Kurosawa’nın Ran (1985) filmi ile başlıyor. Etkinlik, 28 Ekim 2022 Cuma günü Akademi Beyoğlu’nda, saat 16:00’da Ran’ın gösterimi ile başlayacak. Saat 19:00’da ise Tuba Deniz’in moderatörlüğünde, sinema yazarı Serdar Arslan ile film üzerine bir sohbet gerçekleşecek.

Kısaca Ran filmi:

Akira Kurosawa’nın başyapıtı Ran, açgözlülük, güç hırsı ve intikam üzerine kurulu bir hikâyeyi temel alıyor. Toprak ağası Yüce Lord Hidetora Ichimonji, kenara çekilmeye ve hükümdarlığını üç oğlu Taro, Jiro ve Saburo arasında paylaştırmaya karar verince tek istediği kalan senelerini, oğullarının şatolarında saygın bir misafir olarak geçirmektir. İki oğlu babalarını övgüye boğarken üçüncü oğul babasını uyarmaya çalışmaktadır; üç kardeş asla bir arada hareket edemeyecektir ve iktidar hırsı onları bölecektir. Lord Hidetora en genç oğlunun uyarısıyla kızgınlıktan deliye döner ve babası tarafından sürülür. Ancak tıpkı oğlunun uyardığı gibi, kısa süre içerisinde diğer iki oğlu, babalarının elinden, ünvanı da dâhil her şeyi almak üzere planlar yapmaya başlayacaktır.

ARTİZAN SANAT Hakkında

Artizan Sanat, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ve Beyoğlu Belediyesi iş birliği ile yürütülen ‘İstanbul Görsel Sanatlar Merkezi’ projesi kapsamında hayata geçiyor. Çok yakında Beyoğlu Mis Sokak’taki mekânında etkinliklerini gerçekleştirecek olan Artizan Sanat, kendi mekânında faaliyetlerine başlamadan önce kısa bir süreliğine Akademi Beyoğlu’nda konuklarını ağırlayacak.

Artizan Sanat’ın bu sezon etkinlik takviminde, dünya sinemasının yönünü tayin eden yönetmenlerin filmlerinin yer aldığı “Dünya Sinemasında Eskimeyenler”; Türk sinemasının öne çıkan belgesel, kısa filmlerinin gösterileceği “Türk Sinemasına Yeni Bakışlar” ve sinemamızın kült yapımlarının izleneceği “Türk Sinemasında Eskimeyenler” başlıkları yer alacak. Gösterimlerin ardından yönetmen, akademisyen ve film eleştirmenleri ile filmler üzerine söyleşiler yapılacak.

Artizan Sanat’da sezon boyu gerçekleşecek etkinliklerden bütün sinemaseverler ücretsiz faydalanabilecek.

Artizan Sanat’ın etkinlikleri sosyal medya hesaplarından ve artizansanat.com internet sitesinden takip edilebilir.

Twitter: @artizan_sanat
Instagram: @artizansanatt